Aktuality

Ocenenie Skutočný človek

Ocenenie Skutočný človek

10.03.2024

Nadácia Danice Olexovej – Baboon udelila 10. marca 2024 po prvý raz ocenenie Skutočný človek. Jeho laureátom sa stal riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš. „Na 5. výročie leteckého nešťastia v Etiópii, pri ktorom zahynula Danica Olexová, sa nadácia rozhodla oceniť jednotlivca, ktorý svojou výnimočnou angažovanosťou a prácou prináša svetlo a dobro do tohto sveta,“ povedal predseda správnej rady nadácie Ivan Šulík. Ocenenie odovzdal v kaplnke Sedembolestnej Panny Márie na Bratislavskom hrade v rámci spomienkového podujatia. 

Päť rokov pokračujeme v Danicinom príbehu

Päť rokov pokračujeme v Danicinom príbehu

20.02.2024
Pred piatimi rokmi nás zasiahla nečakaná a tragická správa o páde lietadla Ethiopian Airlines a ešte bolestivejšia skutočnosť, že na palube lietadla sedela aj naša priateľka Danica Olexová. Danica bola človekom nápadov, radosti zo života a živých vzťahov. Nielen jej profesionálny život cez Dobrú novinu, ale aj jej bytostné „ja“ bolo úzko späté a hlboko zakorenené v Afrike.
Po Daniciných stopách v Etiópii a Keni

Po Daniciných stopách v Etiópii a Keni

29.03.2023

V predvečer Daniciných narodenín sme si 29. marca 2023 v bratislavskom komunitnom centre Kalab pripomenuli našu cestu po Daniciných stopách v Etiópii a Keni. Členovia správnej rady nadácie Zuzana Hallová, Martina Grochálová a Ivan Šulík sa prostredníctvom fotografií z miest spojených so životom Danice Olexovej podelili o svoje zážitky. Na priateľskom stretnutí mohli bolo prirpavené aj kenské občerstvenie.

Atmosféru vo svojom príspevku pre Televíziu Lux priblížil Marek Poláček, režisér filmu Danica a jej príbehy.  

Reportáž z cesty

Kniha Príbehy spod akácie

Kniha Príbehy spod akácie

05.12.2022

Knihu Príbehy spod akácie si môžete kúpiť v tlačenej podobe, ako e-knihu aj audioknihu na USB alebo vo formáte mp3. 

Kniha plná pútavých príbehov a krásnych fotografií pozýva čitateľa do Afriky. Talentovaná autorka bola celé štvrťstoročie dobrovoľnícky i profesionálne spojená s viacerými africkými krajinami, predovšetkým s Južnou Afrikou a Keňou, kde päť rokov pracovala a žila. Danica Olexová zahynula pri leteckom nešťastí Etiópskych aerolínií v roku 2019, no jej príbeh sa neskončil. Pokračuje ďalej nielen v originálne spracovanej knihe, ale aj v Nadácii Danice Olexovej – Baboon, ktorá bola založená na jej pamiatku. Kúpou knihy v ktoromkoľvek formáte nadáciu podporíte.

Príbehy spod akácie aj v angličtine

Príbehy spod akácie aj v angličtine

08.12.2022

Aby si knihu Daniciných príbehov mohli prečítať aj jej priatelia v zahraničí, vydali sme ju v angličtine. Ďakujeme prekladateľovi Martinovi Kubušovi a bývalému Danicinmu kolegovi Alecovi Carterovi za Stories From Beneath The Acacia.

Ukážka

Film Danica a jej príbehy na USB

Film Danica a jej príbehy na USB

01.12.2022
Film o Danica a jej príbehy v slovenčine s anglickými titulkami je dostupný už aj na USB kľúči. Potešte blízkych príbehom o výnimočnej žene, ktorej príbeh pokračuje. Kúpou flmu podporíte našu nadáciu. 
Reakcie na film Danica a jej príbehy

Reakcie na film Danica a jej príbehy

13.04.2022

Po premiére filmu Danica a jej príbehy nám prišli viaceré pekné reakcie. Napíšte nám aj vy na baboon@baboon.sk, ako sa vám film páčil. 

 

Film Danica a jej príbehy

Film Danica a jej príbehy

10.03.2022

Na tretie výročie leteckého nešťastia, pri ktorom tragicky zahynula Danica Olexová, odvysiela RTVS 10. marca 2022 dokumentárny film Danica a jej príbehy. Na podnet nadácie ho nakrútila RTVS pod režisérskou taktovkou Mareka Poláčka. Film prináša výpovede Danicinej mamy, priateľov na Slovensku i v Keni a objavia sa v ňom aj unikátne zábery z Danicinho detstva. Na tvorbe sa aktívne podieľal aj dokumentarista Braňo Vincze, ktorý vo filme podáva jednu z najdojímvajších výpovedí. 

Audiokniha Príbehy spod akácie

Audiokniha Príbehy spod akácie

08.03.2022
Kniha krátkych Daniciných príbehov je dostupná už aj ako audiokniha Príbehy spod akácie. Načítala ju herečka Slávka Halčáková, ktorá stvárňuje aj Danicin hlas vo filme Danica a jej príbehy. „Musím sa priznať, že som miestami bola až dojatá jej čírou a múdrou jednoduchosťou, ale aj väčším presahom jej príbehov. Myslím si, že Danicin odkaz nie je len v tom, že išla do Afriky, ale predovšetkým v poznaní, čo nám prináša ich africká kultúra," hovorí obľúbená slovenská herečka.